Priemysel

Priemysel. Najväčší priemyselný potenciál v Ázii má nesporne Japonsko, ktoré spolu s Kórejskou republikou vytvára najdôležitejšiu priemyselnú koncentráciu. Dominuje dopravné strojárstvo, hutníctvo, chemický priemysel, elektrotechnika a elektronika. Bohaté náleziská železnej rudy a čierneho uhlia podnietili vznik priemyselných oblastí v severovýchodnej a severnej Číne a v západnom Bengálsku v Indii. Obe oblasti sa špecializujú na hutníctvo, ťažké strojárstvo a energetiku. V priemyselnej oblasti lemujúcej pobrežie Perzského zálivu je rozvinutá len ťažba a spracovanie ropy.

Základné regióny.
Rozvinuté krajiny. Zastupuje ich Japonsko, Izrael, Tarecko. Japonsko má kľúčovú úlohu v mnohých medzinárodných finančných a ekonomických organizáciách. Rozvojová stratégia japonskej vlády je maximálna podpora vybraných perspektívnych odvetví, podpora súkromého sektora, financovanie riskantných a dlhodobo návratných projektov vládou, orientácia na export a ochrana trhu. Židia vybudovali ekonomicky prosperujúci štát, ktorého hrubý domáci produkt na osobu je 4-krát vyšší ako u jeho arabských susedov. V priemysle dominujú tri odvetvia-brúsenie diamantov, textilný priemysel a zbrojárstvo. Turecko má dostatok nerastných surovín (uhlie, železo, chróm), čo umožňuje rozvíjať ťažký priemysel, i ornej pôdy (33%ň.
Novoindustrializované krajiny. Dnes zaplavujú svetové trhy spotrebnými tovarmi, s cenami ktorých sa nedá súťažiť (Kórejská republika, Taiwan, Hongkong, Singapur, Thajsko, Malajzia). Kórejská republika rozvíja aj hutníctvo.

Menej rozvinuté krajiny. Bohaté ropné štáty oblasti Perzského zálivu využívajú zisky z predaja ropy na financovanie svojho ekonomického a sociálneho rozvoja. Libanon má tradíciu centra obchodu, služieb a vzdelanosti na Strednom východe. India a Čína-obe krajiny majú veľký ekonomický potenciál, ale hospodárskemu vzrastu bráni centrálne plánovanie, preľudnenosť poľnohospodárskych oblastí a v ndii tiež etnická a náboženská neznášanlivosť. Pakistan má len obmedzené podmienky pre poľnohospodárstvo, ale veľké nerastné bohatstvo. Najchudobnejšiu skupinu ázijských krajín tvoria štáty s minimálnymi prírodnými zdrojmi (Afganistan, Nepál, Bhután, Jemen, Bangladéš, Vietnam, Laos, Kambodža, Myanmar)..